Fotowoltaika

Zużycie energii elektrycznej ciągle rośnie, co znacząco wpływa na stan powietrza, nie wspominając już o tym, że rachunki także są coraz wyższe. Dlatego warto szukać takich rozwiązań które znacząco poprawią jakość powietrza i obniżą skutki efektu cieplarnianego. Doskonałym wyborem będzie więc fotowoltaika. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Fotowoltaika – czyli energia ze słońca

Fotowoltaikę można określić mianem energii pochodzącej ze słońca, czyli jest to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych, przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Pozyskanie energii oczywiście jest wieloetapowe. W tym przypadku najważniejszym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, czyli przemiana energii słonecznej w prąd elektryczny. Półprzewodnikiem zazwyczaj jest krzem. Oczywiście bardzo istotne znaczenie dla całego układu ma konstrukcja wsporcza, która zapewnia mu stabilność.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

FotowoltaikaWybór paneli fotowoltaicznych wcale nie jest taki łatwy. Niezbędne jest dobranie takiej mocy instalacji, dzięki której ilość wytwarzanego prądu będzie odpowiednia dla danego gospodarstwa. Warto zauważyć, że pojedyncze moduły nie mają dużej mocy, dlatego też trzeba je łączyć szeregowo, tworząc moduły. Tutaj istotne znaczenie ma fakt, że każdy moduł powinien mieć taką samą moc znamionową i jednocześnie być tak samo ustawiony względem słońca. Można zdecydować się na panele słoneczne z ogniwami monokrystalicznymi. To właśnie one najczęściej wykorzystywane są w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Charakteryzują się ciemnym kolorem i elegancko się prezentują. Zestawy solarne mają określoną wydajność. Te najlepszej jakości mogą mieć gwarancję na 25 lat. Drugim rodzajem są ogniwa polikrystaliczne, które są zdecydowanie tańsze. Podczas produkcji bloki krzemu są łączone i krystalizuje się je w jedną bryłę. Można je rozpoznać po charakterystycznej niebieskiej barwie, którą uzyskuje się dzięki nałożeniu warstwy antyrefleksyjnej. Jednak ich parametry techniczne są niższe niż w przypadku tych pierwszych. Kolejnym rodzajem są moduły PV technologii PERC. W tym przypadku krzemowe ogniwa wykorzystują technologię PERC, czyli pasywację tylnej ścianki ogniwa. Dzięki temu mają większą wydajność, gdyż światło słoneczne odbija się od tylnej warstwy refleksyjnej, kierując fotony z powrotem do ogniwa. Dzięki technologii PERC dochodzi do obniżenia temperatury ogniwa, a więc jego sprawność będzie znacząco większa.

Gdzie założyć farmę fotowoltaiczną?

W przypadku przedsiębiorstw rolnych czy innych wykorzystujących znaczne ilości energii elektrycznej stworzenie własnej elektrowni słonecznej jest bardzo ważne. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty, a inwestycja może się zwrócić po 10 latach. Zestawy fotowoltaiczne muszą być jednak wydajne, dlatego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych, ale jeszcze ważniejszy jest wybór miejsca, gdzie mają być zainstalowane. Warto wiedzieć, że mikroinstalacje fotowoltaiczne są tworzone zazwyczaj na dachach. Z kolei farmy instalowane są na podłożu na specjalnych konstrukcjach, które powinny być ułożone w stronę południową, czyli tam gdzie najdłużej w ciągu dnia świeci słońce. Grunt musi być nieużytkiem rolnym. Wymagana klasa to IV lub niższa. Ważny jest dobór odpowiedniego systemu. Najlepiej sprawdza się zamknięty, przy czym odległość od sieci energetycznej średniego napięcia musi wynosić minimum 200 metrów. Teren na efektywną elektrownię powinien mieć przynajmniej 2 hektary wielkości.

Fotowoltaika

Inne zastosowanie fotowoltaiki i korzyści z jej stosowania

Zestawy fotowoltaiczne są również świetnym wyborem na działkę. Dzięki temu, że można wytworzyć własną energię nie trzeba korzystać z sieciowej. W tym przypadku korzysta się z fotowoltaiki akumulatorowej. Ten rodzaj zestawów solarnych ma zastosowanie także w kamperach. W miejscach, gdzie nie można mieć dostępu do sieci energetycznej systemy fotowoltaiczne bardzo się przydają. Nie bez znaczenia jest fakt, że wybierając ten sposób wytwarzania energii chroni się środowisko naturalne przed dalszą degradacją. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych możliwe jest skorzystanie z dofinansowania do fotowoltaiki. Dzięki temu cała inwestycja może nie być bardzo obciążająca dla budżetu. Zainwestowanie w fotowoltaikę pozwala również na odliczenie prac związanych z termomodernizacją od podatku, co niewątpliwie opłaca się firmom, które w ciągu roku osiągają spore przychody. Mogą być także znacznie atrakcyjniejsze dla potencjalnych kontrahentów, dzięki zaangażowaniu w tzw. zieloną energię.